Інформація
Пошук

Що таке BCAA? І все, що потрібно знати про них.

 • 12 February 2020 23:19:00
 • Reviews: 0
 • Views: 3705
 • 0

Навігація по статті:


Що таке ВСАА

Для чого потрібні ВСАА

Принцип роботи амінокислот

Види ВСАА

Як вибрати кращі ВСАА

Як вживати добавку

Амінокислоти ВСАА в продуктах харчування

Форма випуску

Можливі побічні ефекти


Що таке BCAA

BCAA - це незамінні амінокислоти, відомі як лейцин, ізолейцин і валін, які становлять близько 35% м'язового білка організму. Їх необхідно отримувати з їжею або добавками, так як людина не виробляє ВСАА самостійно.

Для чого потрібні BCAA

Їх приймають спортсмени і люди, що займаються спортом професійно. Було доведено, що добавки BCAA допомагають нарощувати м'язову масу, зменшують втому і болючість м'язів.

Ці амінокислоти мають такий вплив на організм:

 • зберігають запаси глікогену в м'язах, який підживлює їх і зводить до мінімуму розпад білка під час вправ;
 • амінокислоти з розгалуженим ланцюгом допомагають підтримувати метаболізм;
 • важливі для нарощування білка в м'язовій тканині;
 • лейцин збільшують синтез м'язового білка при тренуваннях з обтяженнями;
 • зменшує болючість м'язів після силового навантаження, пригнічуючи вироблення молочної кислоти.

Принцип роботи амінокислот БЦАА

Що таке БЦАА в спортивному харчуванні? Лейцин є найбільш важливою амінокислотою, запаси якої швидко знижуються під час фізичних навантажень. Її необхідно заповнювати за допомогою дієти або прийому добавок, щоб стимулювати подальший синтез білка і надати можливысть ВСАА впливати на організм шляхом нарощування більшої м'язової маси.

BCAA підживлюють скелетні м'язи під час тренувань, що може допомогти домогтися кращих результатів. Добавки допомагають зберегти запаси глікогену - основного палива, яке м'язи використовують для виробництва енергії. Це означає, що в організмі є надійне джерело енергії, до якого можна підключитися під час тренування, якщо потрібно рухатися далі. Крім того, великі запаси глікогену не дозволяють клітинам розщеплювати м'язовий білок.

При прийомі речовин перед фізичною активністю, в організмі з'являються додаткові амінокислоти, які можна використовувати для отримання енергії. Таким чином, принцип дії bcaa полягає в тому, що клітини тіла руйнують менше своєї ж м'язової тканини. Це знижує м'язову втому під час вправ і зменшує пошкодження м'язів в довгостроковій перспективі.

Види ВСАА

Певної класифікації видів ВСАА не існує. Проте, з огляду на склад БЦАА, добавки прийнято розрізняти:

 • Чисті - не містять в складі нічого, крім трьох незамінних амінокислот.
 • ВСАА й глютамин - поєднання двох компонентів в різному співвідношенні. Глютамин підсилює дію ВСАА на організм, а також перешкоджає розвитку катаболічних процесів і зміцнює імунітет.
 • ВСАА та енергетичний комплекс - ефективно підвищують продуктивність тренування. Крім того, є компоненти, що розширюють судини, знижують тиск і запобігають закислення м'язів.
 • ВСАА та комплекс вітамінів / мінералів - містять невелику кількість мультивітамінів, що сприяють загальному зміцненню здоров'я.

Також, важливо розуміти, так як БЦАА - це комплекс трьох незамінних амінокислот лейцину, ізолейцину і валіну, то він може бути в різних пропроціях цих амінокислот. Тому на ринку спортивного харчування Ви можете спостерігати BCAA 211, BCAA 321, BCAA 811 і так далі. Варіантів співвідношень амінокислот в комплексі може бути багато. Маркування циферок означає яку частину в комплексі займає кожна амінокислота. При чому в маркуванні на першому місці завжди стоїть лейцин, потім изолейцин, а на останньому місці пишеться валін.

Як вибрати кращі BCAA

Щоб відповісти на це питання, давайте розглянемо три критерії за якими будемо визначатися з вибором.

 1. Перший критерій вибору - це фактична концентрація БЦАА в порошку. Справа в тому, що будь-які БЦАА зі смаком, хоч як не крути, містять смакові добавки. Отже вміст смакових добавок на 100 грам порошку може коливатися від 10 до 30 відсотків. Тобто основного продукту БЦАА буде тільки від 90 до 70 відсотків. А ось БЦАА без смаку це завжди 100% амінокислот! Однак тут не так все просто, як здається, хоча відразу напрошується думка брати чисті БЦАА без смакових добавок. Але при їх вживанні потрібно враховувати, що БЦАА мають гіркий смак, тому перед кожним прийомом потрібно буде набратися трохи мужності, закинути ложку порошку в рот, запити великою кількістю рідини і забути :)! Тобто готувати напій з чистими БЦАА - не найкраща ідея, так як випити гіркий напій буде набагато складніше, ніж рекомендований нами спосіб. А ось БЦАА зі смаком завжди приємно приймати, що в коктейлі, що порошком, запиваючи рідиною. Однак врахуйте, що смакова добавка буде "красти" концентрацію амінокислот.
 2. Другий критерій вибору - це співвідношення амінокислот в БЦАА. Як писалося вище, є різні співвідношення амінокислот (211, 811, 312 і тд ...). За заявами різного роду описів в інтернеті один склад анаболічніше і крутіше іншого! Однак, поспішаю засмутити тих, хто вірить цим казкам. Справа в тому що після прийому навіть одного і того ж продукту раз від разу організм по факту засвоює різну кількість поживних елементів з порції, а надлишки виводяться природним чином через нирки і печінку. Тобто організм не засвоює 100% того, що ми вживаємо, а бере тільки те, що йому потрібно в даний момент. А ще, якщо врахувати складні процеси синтезу необхідних в даний момент замінних амінокислот з незамінних (якщо замінних не вистачає, а незамінні в надлишку), то стає взагалі неможливо передбачити, скільки і яких амінокислот з прийнятої порції БЦАА засвоїться організмом. Так ось до чого все це ... На нашу думку, не потрібно довіряти інтернетівським легендам про перевагу однієї комбінації БЦАА над іншою. Просто беріть класичне і перевірене співвідношення 211, де амінокислоти приблизно в однаковому співвідношенні. Це і є універсальна формула БЦАА для будь-якого атлета та людини для здорового способу життя!
 3. Третій критерій вибору - БЦАА в капсулах \ таблетках або порошку. Тут дуже просто. Порошкові БЦАА завжди будуть дешевше капсульованих і таблетованих (по перерахунку ціни за 1 грам), так як порошкові амінокислоти не потрібно капсулювати чи таблетувати - це подорожчання собівартості кінцевого продукту. Тим більше желатинова капсула теж коштує не малих грошей. Тому, на нашу думку не варто переплачувати, а краще вибирати БЦАА в порошку. (детальніше читайте в статті - Спортивне харчування у вигляді рідини, порошку або таблеток? Що краще?)

Як вживати добавку

Добавки bcaa для початківців і досвідчених спортсменів легко засвоюються і швидко потрапляють в кровотік і м'язи, тому вживати їх можна до, під час і після тренування. Вони діють швидко і не викликають дискомфорту в кишечнику. На 1 кг ваги потрібно приймати 0,25 г речовини в день. Кратність прийому становить 1-3 рази на добу. При використанні добавки в формі порошку, 1 мірну ложку сухої амінокислоти необхідно запити або розвести великою кількістю рідини (якщо вибираєте цей варіант, врахуйте, що чисті БЦАА мають гіркий смак і випити гіркий напій буде складно). Амінокислоти можна безпечно комбінувати з більшістю спортивних добавок, таких як креатин, глютамін і кофеїн.

Амінокислоти BCAA в продуктах харчування

Для досягнення оптимальних результатів рекомендується використовувати біодобавки в поєднанні зі здоровим і збалансованим раціоном. BCAA в продуктах харчування міститься в коричневому рисі, їжі з цільного зерна (лейцин), горіхах (ізолейцин), молочних продуктах, зернових, грибах і арахісі (валін). Інші продукти тваринного походження, такі як червоне м'ясо, риба, яйця і курка, а також веганські альтернативи, такі як соя, також багаті BCAA.

Форма випуску ВСАА

Звичайно ж, не надто зручно постійно носити з собою контейнер з курячим філе, сиром і арахісом. В цьому випадку добавки BCAA амінокислот, склад яких продуманий і збалансований, є незамінним і зручним способом отримання нутрієнтів. Як правило, вони випускаються в двох видах:

 • порошок - можна змішувати з водою або спортивним харчуванням. Дуже швидко насичує м'язи амінокислотами. Найчастіше для цієї форми випуску використовуються Інстантизовані (Instantized, Instant) БЦАА. Якщо говорити коротко - це розчинні в рідині БЦАА;
 • капсули або таблетки - легше транспортувати і зручніше вживати до і після тренування. Однак ця форма випуску добавки на багато дорожча, якщо порівнювати з порошком, що пов'язано з додатковою роботою по капсуляції / таблетуванню (в разі капсул, ще й націнка за саму желатинову капсулу). Для капсульованих БЦАА використовуються як гранульовані, так і звичайні БЦАА, а для таблетування підходять виключно гранульовані БЦАА. У цінності для організму відмінності між ними немає, різниця є тільки з точки зору технологічного процесу виробництва кінцевого продукту.

Можливі побічні ефекти

Як правило, коли мова йде про побічні ефекти прийому добавок BCAA, новачкові в тому числі, турбуватися нема про що. Якщо приймати продукт відповідно до інструкцій, не перевищуючи дозування, можна уникнути негативних наслідків. При перевищенні рекомендованої дози пероральних добавок BCAA, рідко, але можуть бути побічні ефекти, такі як нудота, біль в м'язах, головний біль. Якщо систематично черезмірно перевищувати рекомендовану дозу, буде зайве навантаження на нирки і печінку, що може неганівно вплинути на роботу цих органів у майбутньому.
 
Leave a review  ↓
 
Nobody has left any reviews.